رنو – Renault

رنو شرکت خودروسازی فرانسوی است، که درزمینهٔ طراحی، ساخت و توزیع کلاس‌های مختلف خودرو، وسایل نقلیه تجاری، کامیون، تریلر، تراکتور، اتو ریل، اتوبوس و خودروهای برقی فعالیت می‌نماید. دفتر مرکزی این شرکت در شهر بولوین-بیانکور، فرانسه قرار دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۱ پس از گروه فولکس‌واگن و پژو سیتروئن به‌عنوان سومین خودروساز اروپا شناخته شد. این شرکت هم‌اکنون در رتبه نهم از بزرگ‌ترین شرکت‌های خودروسازی جهان قرار دارد.

مالکیت شرکت های دیگر

این شرکت مالک اکثریت سهام شرکت رومانیایی داچیا، شرکت ترکیه‌ای اویاک-رنو، شرکت کره‌ای سامسونگ موتورز و شرکت ایرانی پارس می‌باشد. این شرکت هم‌چنین ۴۳٫۴٪ درصد از سهام شرکت ژاپنی نیسان و ۲۵٪ درصد از شرکت روسی آوتوواز را نیز در اختیار دارد. در حال حاضر کارلوس غصن در جایگاه مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره ، عملاً سکان رهبری این شرکت فرانسوی را در دست دارد. وی همین مناصب را نیز در شرکت ژاپنی نیسان بر عهده دارد.

این دو کمپانی پس از مشارکت در راه‌اندازی گروه رنو-نیسان آلیانس، هم‌اکنون در قالب این گروه، به‌عنوان چهارمین خودروساز بزرگ جهان، شناخته می‌شوند. دولت فرانسه با در اختیار داشتن ۱۵٪ درصد از سهام این شرکت، بزرگ‌ترین سهام‌دار آن محسوب می‌شود.

شرکت رنو فعالیت گسترده‌ای نیز در مسابقات اتومبیل‌رانی و موتور اسپرت داشته و گروه فرمول یک در طول سال‌های گذشته، یکی از موفق‌ترین گروه‌های فرمول یک بوده است.

حضور در ایران

شرکت رنو چند سالی می شود که در ایران حضور دارد. مردم ایران، خودروهای این شرکت را با مدل ال 90 شناختند. از نظر رضایت هم این شرکت توانست مردم ایران را مجاب نماید. از نظر قطعات یدکی دارندگان با مشکلات کمی مواجه اند.

« مُدل های این برند »